Skip to content

DJI Görüş Sensörü Hatası

DJI Görüş Sensörü Hatası

DJI Görüş Sensörü Hatası

DJI Görüş Sensörü hatası, DJI iler görüş sensörü hatası veya DJI aşağı görüş sensörü hatası olarak ekranınıza çıkabilir. Bu hata DJI drone’larda sık görülen hatalardandır. Bu hata çok kritik bir hatadır çünkü görüş sensörlerinin çalışmaması drone’a kaza yaptırabilir ve on binlerce lira verdiğiniz drone paramparça olabilir.

Bu makalemizde hatanın neden olduğunu ve olası çözüm yollarını siz değerli kullanıcılarımıza aktaracağız.

DJI Görüş Sensörü Hatası Nedir?

DJI ileri görüş veya DJI aşağı görüş sensörü hatası görüş sensörlerinin belirli sebeplerden ötürü çalışmamasından dolayı karşılaşılan bir hata türüdür. Bu sensörler her drone modelinde bulunmazlar.

Peki görüş sensörü nedir?

İleri görüş sensörü: Drone havadayken etrafındaki nesneleri tarar. Tarama sonucu bir nesne keşfederse sizi uyarır veya nesneden kaçmaya çalışır.

Aşağı görüş sensörü: Tıpkı ileri görüş sensörünün yaptığı gibi etraftaki nesneleri tarar ek olarak inişinize yardımcı olur.

Yukarıda da okuduğunuz gibi görüş sensörleri drone için oldukça önemlidir ve arızalı olduğunda kaza yapma riskinizi oldukça arttırırlar.

DJI Görüş Sensörü Hatası Neden Olur?

1- Yanlış Kalibre Edilmiş Sensörler:

En yaygın karşılaşılan hata sebebi yanlış kalibrasyondur. DJI drone’larda kalibrasyon çok önemlidir ve kalibrasyon yaparken ekstra hassas davranmalısınız. Yanlış kalibrasyon sisteme yanlış bilgiler gönderir ve bu yüzden DJI Görüş Sensörü Hatası almış olabilirsiniz.

2 – Sensörlerin Pislenmesi:

Sensörlerin iyi çalışması için sensör yüzeylerinin temiz olması gerekir. Tozlu bir alanda iniş/kalkış yaptıysanız veya drone’u muhafaza ettiğiniz yer tozluysa sensör hatası alabilirsiniz.

3 – Yazılımsal Sorunlar:

Her hatada olduğu gibi bu hatada da yazılımı kontrol etmek gerekebilir. Yanlış yüklenmiş bir yazılım cihazınızın sistemini bozabilir ve bazı hatalara yol açabilir. DJI drone’ları için belli aralıklarla yazılım güncellemeleri yayınlar. Bu güncellemeler performans artışının yanında hata çözümlerini de içerebilir. Yazılım sensörden gelen verileri işler ve sonucuna karar verir, bu nedenle yazılımınızı güncel tutmanız servisimizce tavsiye edilir.

4 – Arızalı Sensörler:

Arızalı sensörler cihazınızın yazılımına yanlış bilgiler gönderir. Bu sensörlerin tamiri yapılmaz ve değişimi gereklidir. Sizde hızlı bir onarım için güçlü yedek parça stoğu olan servisimize başvurup destek alabilirsiniz.

İletişim

0212 242 33 11

5 – Fiziksel Hasarlar.

Kaza ve düşme sonucunda DJI görüş sensörü hatası alabilirsiniz. Kazadan sonra sensörler hasar alırsa kullanılamaz hale gelirler ve değişmesi gerekebilir. Bu yüzden cihazınız kazadan sonra bu hatayı almaya başladıysa mutlaka Drone Tamir teknik servisimize başvurmalısınız. Ücretsiz arıza tespiti yaptırıp sensörlerinizin durumunu kontrol ettirebilirsiniz.

İletişim

0212 242 33 11

DJI Görüş Sensörü Hatası Nasıl Çözülür?

Adım adım DJI görüş sensörü hatası çözümlerini inceleyelim.

1 – Temizlik:

Eğer bu hatayı alıyorsak yapmamız gereken ilk şey drone’un sensörlerini nemli ve yumuşak bir bezle silmek olacaktır. Bizim farkında olmadığımız kirler görüş sensörünün çalışmasına engel olabilir. Sensörleri iyice temizledikten sonra cihazınızın bataryasını çıkarın ve 30 saniye bekledikten sonra bataryayı takıp tekrar çalıştırın. Eğer sorun çözülürse hata almanızın sebebi drone’unuzu tozlu ortamda uçurmanız veya tozlu ortamda muhafaza etmenizdir.

2 – Drone’u Havada Açma:

Yabancı forumlarda bazı kullanıcılar bu hatanın çözümünü böyle bulduklarını söylüyorlar. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şu adımları takip edin.

  • Drone’un ileri görüş sensörlerinin önünü kapatmadan, elinizle düz bir duvara 2 metre mesafe olacak şekilde havada tutun.
  • Drone’u havada açın ve hatanın gidip gitmediğini kontrol edin.

3 – Yazılımsal Güncellemeler:

Drone’unuzda DJI görüş sensörü hatası alıyorsanız denemeniz gereken bir diğer işlem ise yazılımı güncellemek veya yazılım sürümünüzü düşürmek.

4 – Kalibrasyon Yapın:

İleri veya aşağı görüş sensörlerini kalibre etmek DJI görüş sensörü hatasının en etkili çözüm yollarından birisidir. Aşağıdan nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

  1. Bilgisayarınıza DJI Asisstant 2 yükleyin ve açın.
  2. Drone’u açın.
  3. Drone’un kutusundan çıkan orjinal kablo ile drone’u bilgisayara bağlayın.
  4. Ekranda drone’unuzun simgesi çıkacak, simgeye tıklayın.
  5. Sol taraftaki “Calibrate” sekmesine tıklayın, burada program size hangi hareketleri yapacağınızı tek tek anlatacaktır.
  6. Hareketleri yapıp işlemi bitirin.

5 – Arızalı Sensörler:

Eğer yukarıdaki yolları uygulayıp çözüm alamadıysanız drone’unuzun görüş sensörleri arızalanmış demektir. Arızanın neden olduğunu bulmak için arıza tespiti yapmak gereklidir ve drone tamircisi sizler için ücretsiz arıza tespit hizmeti sunar. Sizde bu hizmetten yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

0212 242 33 11

6 – Kaza/Düşme:

Eğer drone kazadan sonra DJI görüş sensörü hatası veriyorsa sorunun nerede olduğunu bulmak oldukça zor olacaktır. Sensörlerin bozulduğuna hiçbir zaman yüzde yüz emin olamayız çünkü sorun kopan bir kablo veya anakarta alınan bir darbe olabilir. Bu yüzden yeni sensör alıp takmak risklidir çünkü arızanın sensörlerden mi yoksa başka bir yerden mi olduğunu bilemeyiz. Bu durumda drone tamircisi yetenekli ve sertifikalı mühendisleriyle sizlere ücretsiz arıza tespit hizmeti verebilir. Sizde bu hizmetten yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

0212 242 33 11

Önerilen teknik servis : djiservisi.com

Sonuç Olarak

dji görüş sensörü hatası

Eğer yukarıdaki çözümleri uyguladıktan sonra bir sonuç alamadıysanız cihazınızı DJI Teknik Servis’e göndermeniz gerekmektedir. Görüş sensörlerini sökmek oldukça zordur çünkü bazı DJI modellerinde sensörleri sökmek için neredeyse tüm drone’u sökmek gerekebilir. Bu yüzden onarım konusunda bir profesyonellerden destek almanızı öneririz. Sizde ücretsiz arıza tespiti yaptırmak için bize ulaşın.

İletişim

0212 242 33 11

Önerilen teknik servis : djiservisi.com

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
Call Now Button