Skip to content

DJI Gimbal Sıkıştı Hatası

DJI Gimbal Sıkıştı Hatası

DJI Gimbal Sıkıştı

DJI Gimbal Sıkıştı Hatası Nedir?

DJI Drone’larda sık sık gördüğümüz gimbal sıkıştı hatası nedir? neden olur? gibi sorularınıza bu makalemizde yanıt vereceğiz. DJI drone’lar çok gelişmiş teknolojiyle üretilmiştir. Gimballar drone’un üzerine monte edilmiş, kamera hareketlerini dengelenmesini sağlayan bileşendir. Gimbal sayesinde pürüzsüz ve titreşimsiz görüntü kaydı alabiliriz. Drone’un ana kullanım amacı olan kamerasının bu denli başarılı kayıt almasını sağlayan en önemli unsur gimbaldır. Bozuk bir gimbal drone’un neredeyse tüm işlevini yitirmesine sebep olabilir.

Gimballar DJI Drone’larda en çok arıza çıkaran parçalardan biridir. Hassas yapısı yüzünden en ufak darbelerde bile hasar alabilirler. DJI Drone’ların gimballarında en çok görülen arıza türleri ise DJI Gimbal Sıkıştı (DJI Gimbal Stuck) ve DJI Gimbal Motoru Aşırı Yüklü (DJI Gimbal Motor Overload) hatalarıdır. Bugün sizlerle DJI Gimbal Sıkıştı hatasını işleyeceğiz.

Bu hatayla karşılaştığınızda 40003 hata kodunu alabilirsiniz. Bu hatanın sebebi gimbalı çalıştıran motorların hareketini engellenmesidir. Bu hatanın üzerine gidip cihazınızı zorlamanız kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu yüzden cihazınızı bu hata ile birlikte kullanmamanız önerilir.

Bu makalede sizlere bu hatanın olası sebeplerini ve potansiyal çözümlerini anlatacağız.

DJI Gimbal Sıkıştı Hatası Neden Olur?

Bu hatanın olası birkaç sebebi vardır;

 • Yazılımsal Sorunlar: Hata yazılımdaki herhangi bir bozukluktan meydana gelebilir. Her hatada olduğu gibi yazılımınızı kontrol etmenizde ve güncellemenizde fayda vardır.
 • Donanımsal Sorunlar: Bu hatanın en büyük sebebi donanımsal sorunlardır ve bu sorunlar için drone tamircisi ile iletişime geçmelisiniz (0212 242 33 11). Olası donanımsal sorunlar ise şunlardır; arızalı gimbal motoru, arızalı motor dişlisi ve PTZ kablo arızalarıdır.
 • Çevresel Faktörler: Bu hatanın bir diğer sebebi ise çevresel faktörler olabilir. Aşırı sıcak veya soğuk, nem, yüksek oranda toz vb. unsurlar yüzünden 40003 Hatası alıyor olabilirsiniz.
 • Fiziksel Hasarlar: Fiziksel hasarlar cihazınızın donanımını bozacak sorunlara yol açabilir. Düşme, çarpma gibi sorunlar cihazınızın gimbalını bozabilir. Bu gibi sorunlarda cihazı fazla kurcalamadan DJI Teknik Servise başvurabilirsiniz (0212 242 33 11).

DJI Gimbal Sıkıştı Hatası Çözüm Yolları

1 – Gimbal Koruyucuyu Çıkardığınızdan Emin Olun.

DJI Drone’larda bu hataya sebep veren durumlardan birisi gimbal koruyucu takılıyken cihazı çalıştırmanızdır. Ufak bir dalgınlıkla gimbal koruyucu kapağını çıkarmadan çalıştırmak gimbalınızın sıkışmasına neden olabilir. Bu yüzden bu hatayı alıyorsanız gimbal koruyucu kapağını çıkarıp cihazınızı çalıştırmayı deneyin.

Gimbal koruyucu kapağı gimbalınızı fiziksel hasarlardan ve tozlardan korur. Bu yüzden cihazınız kapalıyken mutlaka gimbal koruyucu kapağını takmanız gerekmektedir. Ancak dediğimiz gibi cihazınızı çalıştırmadan önce mutlaka gimbal koruyucu kapağını çıkarın ve gimbalın rahat bir şekilde çalışmasını sağlayın.

2 – Yazılım Güncellemelerini Kontrol Edin.

Sorunun yazılımdan kaynaklı bir hata olduğunu düşünüyorsanız mutlaka yazılım güncellemelerini yapmanız gerekmektedir. Yazılım güncellemeleri performans artışındanın yanı sıra hata çözümlerini de içerir. Her hatada olduğu gibi gimbal hatalarında da yazılım güncellemesi yapıp şansınızı denemeniz önerilir.

3 – Gimbal Kalibrasyonu Yapın.

DJI Gimbal Sıkıştı Hatasının en etkili çözüm yollarından biri ise gimbalı kalibre etmektir. Eğer nasıl kalibre edeceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

 1. Drone’u kapatın ve bataryasını çıkarın.
 2. Gimbalı yatay konumda ve roll motorlarının yukarı bakacağı şekilde yerleştirin.
 3. Bataryayı takın ve drone’u çalıştırın.
 4. Gimbalın başlatılmasını bekleyin, gimbal hareketleri ile kendini kalibre edecektir.

Veya DJI Go/ DJI Fly kullanarak kalibrasyon yapın. Eğer kalibrasyon yapmayı bilmiyorsanız şu adımları izleyin;

 1. Gimbal koruyucu kapağı çıkarın.
 2. Drone’u açın ve düz bir zemine koyun.
 3. Kumandayı açın ve drone’a bağlanın.
 4. DJI Uygulamasını açın.
 5. Sağ üstteki üç noktaya tıklayın.
 6. Gimbal bölümüne tıklıyoruz.
 7. Auto Calibrate Gimbal butonuna tıklayın ve bekleyin işlem bu kadar.

4 – Donanımsal Sorunları Tespit Edin.

Sorun donanımsalsa mutlaka drone’unuzu inceleyerek arızayı tespit etmeye çalışın. Eğer kaza yaşadıysanız ve cihazın dış donanımında belirli hasarlar görüp DJI Gimbal Sıkıştı hatası alıyorsanız ilk önce sizlere sunduğumuz çözüm yollarını deneyin. Çözüm yollarını da deneyip sonuç alamadıysanız drone’unuzun değişmesi gerken parçaları olduğuna emin olabilirsiniz. Drone’unuzu işinde usta bir teknik servise emanet etmek için sizde bizi arayın ve teknik servisimizin sunduğu ücretsiz arıza tespiti hizmetinden yararlanın.

0212 242 33 11

İletişim Sayfası

5 – Çevresel Faktör Çözümleri.

Eğer cihazınız yüksek oranda toza maruz kaldıysa DJI Gimbal Sıkıştı hatasına sebep olabilir. Bunun yanı sıra topraklı alanda iniş veya kalkış yapmak da bu hatanın sebeplerindendir. Bunu çözmek için cihazınızı iyice temizlemelisiniz.

Bir diğer sorun ise yüksek veya düşük sıcaklıktır. Cihazınızı normal hava koşullarında çalıştırıp hata alıp almadığını kontrol edin.

Sonuç Olarak

dji gimbal sikisti, dji gimbal stuck

DJI Gimbal Sıkıştı hatasının nedenini ve çözüm yollarını sizlerle paylaştık. Eğer söylediğimiz yollarla bu hatanın çözümüne ulaşamadıysanız cihazınızı bir DJI teknik servisine göndermelisiniz. Drone Tamir işletmemiz bir DJI teknik servisidir ve 2016 yılından beri siz değerli müşterilerimize hizmet vermektedir. Profesyonel atölyemiz, sertifikalı teknisyenlerimizden kaliteli hizmet almak için sizde bize ulaşabilirsiniz. Ücretsiz arıza tespit hizmetimizle sizlerin her zaman hizmetindeyiz.

İletişim Bilgilerimiz

0212 242 33 11

Önerilen DJI Teknik Servisler; djiservisi.com & djiteknikdestek.com

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
Call Now Button