Skip to content

DJI Gimbal Motoru Aşırı Yüklü

DJI Gimbal Motoru Aşırı Yüklü

DJI Gimbal Motoru aşırı yüklü

DJI Gimbal Motoru Aşırı Yüklü Hatası Nedir?

DJI Gimbal Motoru Aşırı Yüklü Hatası DJI Drone’larda oldukça fazla görülen hatalardan birisidir. Kodu 40003 olan bu hata kodu, drone’u kullanmamızdaki temel araç olan kamerasını işlevsiz hale getirir ve bu durum çok can sıkıcı olabilir. Çünkü günümüzde çoğu drone pilotu DJI drone’ları çekim yapmak için kullanırlar.

Peki DJI gimbal motoru aşırı yüklü hatası nedir? ve buna neden olur? İşte bu makalede bu sorularınızı cevaplayacağız ve sizlere olası birkaç çözüm yolundan bahsedeceğiz. Çözüm yollarını deneyip makaleyi sonuna kadar okumayı unutmayın.

Bu hata ile karşılaşırsanız 40003 hata kodu alabilirsiniz. Aslında hata ismi oldukça açıklayıcıdır. Sorun gimbalın motorlarının rahat çalışmasını engelleyen bir etkenin olduğunu size bildirir. Yani gimbal motoru bir etken yüzünden rahat çalışamaz ve çalışmak için kendini zorlar böylece aşırı yüklenmiş olur.

DJI Gimbal Motoru Aşırı Yüklü Hatası Neden Olur?

Gimbalın hareketlerini gimbal motorları sağlar. Eğer siz bu hatayı alıyorsanız gimbalınızı çalıştıran motorları engelleyen bir etken vardır. Bu etken yüzünden gimbal motoru çalışmakta zorlanır ve aşırı yüklenir. Bu durumun üstüne gidip cihazınızı çalıştırmaya devam ederseniz gimbal motoruna kalıcı hasarlar verebilirsiniz, bu yüzden bu hatayı aldığınızda sorunun çözüldüğünden emin olmalısınız.

Hata hem uçuş sırasında hemde yerde meydana gelebilir. DJI gimbal motoru aşırı yüklü hatasına sebep olabilecek birkaç farklı durum vardır. Sizler için bu durumları sıralayacağız.

 1. Yanlış Yerde Başlatma: Eğer cihazınızı uygun olmayan bir yerde başlatırsanız bu hata ile karşılaşmanız mümkün. Örneğin drone’unuzu çimenin üstünde başlatırsanız drone açılışta çimenler yüzünden kendini doğru şekilde kalibre edemez ve bu hatayı alabilirsiniz.
 2. Gimbal Koruyucu Kapağını Çıkarmama: Bu hatanın yaşanmasının en yaygın sebebi gimbal koruyucu kapağını çıkarmamaktır. Gimbal koruyucu kapak takılıyken cihazınızı başlatırsanız gimbal kalibre olurken gimbal motorları aşırı yüklenebilir bu yüzden DJI gimbal motoru aşırı yüklü hatası alabilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek için cihazınızı çalıştırmadan önce mutlaka gimbal koruyucu kapağını çıkarmalısınız. Gimbal koruyucu gimbalınızı dış etkenlerden korumak için tasarlanmış bir kapaktır, bu koruyucu kapağı sadece drone kapalı konumdayken takmalısınız aksi taktirde gimbal kendini kalibre ederken zorlanır ve aşırı yüklenir.
 3. Çevresel Faktörler: Tozlu, kumlu, taşlı alanlarda kalkış ve iniş yaparsanız cihazınızın iç aksamına toz veya küçük taşlar kaçabilir. Gimbal ve motorları çok hassas parçalardır, toz bile bu hassas parçaların çalışırken zorlanmasına sebep olabilir. Dolayısıyla böyle alanlarda kalkış ve iniş yapıyorsanız çok dikkatli olmanız gerekir.
 4. Orjinal Olmayan Aksesuarlar: Gimbalın üzerine takılan ve DJI tarafından üretilmemiş üçüncü parti aksesuarlar bu hatayı almanıza sebep olabilir. Kullanılan malzemelerin ağırlıkları cihazınızın gimbal motorlarını zorlayabilir (Örneğin orjinal olmayan ND filtreleri).
 5. Ani Hareketler: Drone’u spor modda kullanırken ani dönüş hareketleri yapmanız gimbalın g kuvvetinden etkilenmesine sebep olur bu yüzden bu hatayı alıyor olabilirisiniz.
 6. Arızalı veya Bozuk Parçalar: Gimbalı çalıştıran motor veya kablolar arızalanmış olabilir. Eğer bundan şüpheleniyorsanız drone tamircisini arayıp (0212 242 33 11)ücretsiz arıza tespiti yapabilirsiniz. İletişim

DJI Gimbal Motoru Aşırı Yüklü Hatası Çözümü

1 – Drone’u Düz Bir Zeminde Çalıştırın.

Eğer DJI gimbal motoru aşırı yüklü hatası alıyorsanız drone’u kaldırdığınız zeminin düz ve engellerden (çimen, taş vs.) arındırdığınıza emin olmalısınız. Eğer bunu uyguladıktan sonra sorununuz çözüldüyse yerdeki bir engelin gimbal motorlarınızın düzgün çalışmasına engel olduğunu anlayabilirsiniz.

2 – Gimbalı Temizleyin.

Toz ve küçük taşlar gimbal motorlarının düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bu yüzden DJI Gimbal Sıkıştı hatası alıyorsanız yapmanız gereken bir diğer işlem gimbalı temizlemek olmalıdır. Eğer iç aksamları temizleyemediyseniz DJI teknik servisi olan drone tamircisini arayabilirsiniz.

0212 242 33 11 & İletişim

3 – Orjinal Olmayan Gimbal Aksesuarlarını Çıkarın.

Üçüncü parti aksesuarlar drone’unuzun gimbal motorlarına fazladan ağırlık bindirebilir. Bu yüzden bu hatayı çözmek için üçüncü parti aksesuar kullanıyorsanız çıkarmanızı tavsiye ederiz.

4 – Gimbalı Kalibre Edin.

Bu hatanın en etkili çözüm yollarından bir diğeri gimbal kalibrasyonu yapmaktır. Eğer yapmayı bilmiyorsanız şu adımları takip ediniz;

 1. Gimbal koruyucuyu çıkarın.
 2. Drone’u açın ve engellerden arınmış bir zemine yerleştirin.
 3. Kumandanızı bağlayın.
 4. DJI GO/Fly uygulamasını açın.
 5. Sağ üstteki 3 nokta butonuna tıklayın.
 6. Gimbal sekmesine girim.
 7. Gimbalı otomatik kalibre et seçeneğine tıklayın.

5 – Gimbal Koruyucuyu Çıkarmayı Unutmayın.

Her uçuş öncesinde gimbal koruyucuyu çıkarmayı kendinize alışkanlık haline getirmelisiniz. Gimbal koruyucu takılı bir şekilde drone’u açarsanız motorların aşırı yüklenmesine sebep olursunuz. Bunu devamlı olarak yaparsanız drone’a kalıcı hasar verip parçaların bozulmasına sebep olabilirsiniz.

Eğer bu sebepten ötürü parçaların arızalandığını düşünüyorsanız DJI Servisi olan drone tamircisini arayıp ücretsiz arıza tespiti yaptırabilirsiniz.

0212 242 33 11 & İletişim

6 – Donanımsal Problemler.

DJI Gimbal motoru aşırı yüklü hatasının bir diğer nedeni ise bozuk veya hasarlı donanımsal parçalardır. DJI drone’lar çok gelişmiş teknolojilerle üretilmiş küçük cihazlardır bu yüzden işçiliği çok zordur. Bu yüzden işini profesyonelce yapan bir teknik servise başvurmalısınız. Drone tamircisi sertifikalı uzman teknisyenleriyle sizlere profesyonel hizmetin yanında ücretsiz arıza tespit ayrıcalığı sunuyor. Sizde bu ayrıcalıktan yararlanmak için bize ulaşın.

0212 242 33 11 & İletişim

Sonuç Olarak

dji gimbal motoru aşırı yüklü hatası

Eğer söyleninlen yolları denedikten sonra hala DJI gimbal motoru aşırı yüklü hatası alıyorsanız sorunun donanımsal olduğunu artık biliyorsunuz. Bu hata cihazınıza kalıcı hasarlar bırakmadan biran önce bir teknik servise başvurmalısınız. 2016’dan beri binlerce DJI drone’a teknik servis hizmeti sağlayan işletmemiz alanında en yüksek müşteri memnuniyetini yakalayan firmadır (4.9 ortalama puan). Sizde işinde usta bir teknik servis arıyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

0212 242 33 11

Önerilen Teknik Servisler: djiservisi.com & djiteknikdestek.com

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
Call Now Button