Skip to content

DJI Drone Kalkış Yapmıyor

DJI Drone Kalkış Yapmıyor

DJI drone kalkış yapmıyor

DJI drone kalkış yapmıyor hatası 30064 koduyla karşımıza çıkan ve sık rastlanan hatalardan biridir. Bu yazımızda DJI drone’unuzun kalkış yapmamasının nedeninden ve olası çözüm yollarından bahsedeceğiz.

DJI Drone Kalkış Yapmıyor Hatasının Nedenleri

Drone’lar yüksek teknolojiyle üretilmiş çok karmaşık cihazlardır. Ufak bir hata bazen drone’u kullanmanıza engel olabilir. Bu karmaşık yapıdaki drone’lardaki arızayı bulmak bazen çok zor olabilir. Yazımızı okuyup sizde drone’unuzdaki problemi zorlanmadan çözebilirsiniz.,

Bazen DJI drone kalkış yapmıyor hatası sizi daha büyük maliyetlerden koruyor olabilir. Örneğin güç sisteminde bir hata varsa drone kalkış yapmaz. Eğer kalkış yapsaydı havada gücü kesilebilir ve yere düşebilirdi. Bunun önüne geçmek için bu tarz hatalara kulak vermek önemlidir.

Şimdi olabilecek nedenleri tek tek konu başlıklarıyla sizlere açıklayalım.

1 – Dengesiz Havalanma

Dengesiz havalanma yani drone kalkarken bir tarafı diğer tarafından daha aşağıda duruyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Sorun ESC kartında olabilir. Ayrıca bozuk veya içine yabancı cisim giren motorlar, yanlış takılmış pervaneler ve kalibrasyon yapmama gibi durumlar DJI drone kalkış yapmıyor hatasına sebep olabilir.

  • İlk olarak motorları kontrol edin. İç kısımlarını hava ile temizleyin.
  • Pervane yönlerini kontrol edin. Yanlış takılan pervane olup olmadığını kontrol ettikten sonra eğer yanlış varsa söküp olması gerektiği gibi takın.
  • İş görmeyen pervaneleri kontrol edin. Cihazı çalıştırın, ardından çok yavaş bir şekilde gaz verin. Drone’un sağ veya sol kısmı eşit kalkmıyorsa pervaneleri değiştirin. Ön kısım arka kısmından daha önce kalkabilir bu durum doğaldır ve korkmanıza gerek yoktur.
  • Diğer bir çözüm yolu olarak kalibrasyonları yapın. Kalibrasyonlar drone’lar için çok önemlidir ve belli aralıklarla kalibrasyon yapmanız önerilir.

Eğer bu adımlardan sonra sorun çözülmezse ESC kartından kaynaklı bir hata olabilir. Sorunun tespit edilmesi için arıza tespiti gereklidir. Drone tamircisi sizlere ücretsiz arıza tespiti hizmeti sunar, sizde bu ayrıcalıklı hizmetten yararlanmak için bizi arayabilirsiniz.

2 – Drone Açık ve Kumanda Bağlı Ancak Drone Havalanmıyor

DJI drone kalkış yapmıyor hatasının çözümlerini araştırmadan önce dikkat edilmesi gereken en büyük husus drone’un kaza yapıp yapmadığıdır. Eğer drone kaza yaptıysa böyle hatalar vermesi çok doğaldır ve tek çözüm olarak tamir edilmesi gerekebilir. Sizde kaza yaptıysanız 0212 242 33 11 nolu numaradan bize ulaşıp destek alabilirsiniz.

Bunun bir diğer sebebi ise uçuşa yasak bir bölgede olabilirsiniz. Havaalanı yakınları, askeri bölgeler, okullar, tarihi bölgeler, turistik bölgeler, kalabalık etkinlik yapılan bölgelerde drone kalkışa izin vermeyecektir.

Ayrıca bozuk kalibrasyon ve aşırı soğuk havalar da bu hataya sebep olabilir. Eğer soğuk bir alanda iseniz drone’a ısınması için 1-2 dakika zaman verin. Ardından tekrardan drone’u kaldırmayı deneyin.

Pervanelerde gevşeklik varsa drone kalkış yapmaz. Drone’unuzun pervane vidalarını kontrol edin ve gevşemediğinden emin olun.

Bazen drone’ların kalibrasyonları bozulabilir ve bu yüzden drone’un kalkmasına izin vermezler. Durum böyle olduğunda ekranda kalibrasyon yapmanız gerektiğine dair bir uyarı alırsınız. Kalibrasyon yapmak oldukça kolaydır çünkü drone’un uygulaması sizi adım adım yönlendirecektir.

3 – Drone Açık ve Kumanda Bağlı Ancak Pervaneler Dönmüyor

Bu drone’larda yaygın karşılaşılan bir sorundur. Yazılım, hasarlı pervaneler, hasarlı motor veya hasarlı kablolar DJI drone kalkış yapmıyor hatasına sebep olabilir.

Pervanelerde sorun olup olmadığını kontrol edin, daha sonra pervane motorlarının iç kısmını kontrol edin. Pervane motorlarının iç kısmına yabancı cisimler girmiş olabilir ve bu yüzden motor tıkanmış olabilir.

4 – Diğer Sebepler

Bu sebepleri sıralayacak olursak;

  • Cihazın etkinleştirilmemesi: Eğer bir DJI drone aldıysanız uçuş yapmadan önce uygulamadan bir hesap oluşturmanız gereklidir. Aksi taktirde uçuş yapamazsınız.
  • Beginner mode’da GPS yoktur.
  • Kaza veya Düşme: Kaza veya düşme yaşadıktan sonra drone kalkış yapmayabilir. Hatanın bu yüzden olduğunu düşünüyorsanız teknik servisisimize (0212 242 33 11) başvurabilirsiniz.
  • Yapılmayan Güncellemeler: Bazen zorunlu güncellemeler gelir ve bu güncellemeleri yapmazsanız drone havalanmaz.

5 – Kazadan Sonra DJI Drone Kalkış Yapmıyor

Eğer kazadan sonra DJI drone kalkış yapmıyor hatası alıyorsanız sorunun sebebini bulmak için profesyonel bir arıza tespiti yapılması gerekir. DJI tarafından sertifikalı uzman teknisyenlerimiz sizler için ücretsiz arıza tespit hizmeti sunuyor. Sizde teknik servis hizmetimizden yararlanmak için aşağıdaki bağlantılardan bize ulaşabilirsiniz. İşinde usta teknisyenlerimiz sizler için en iyi hizmeti sunacaktır. Sizde aklınıza takılan tüm sorular için bize ulaşıp sorularınızı sorabilirsiniz.

This Post Has 0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
Call Now Button